Sterydy

Blokady sterydowe, to nic innego niż miejscowe podanie działające przeciwzapalnie sterydu. Iniekcje takie wykonuje się zarówno dostawowo, jak i do tkanek miękkich, w zależności od wskazania. Wykonuje się je głównie z powodu chorób zapalnych lub zwyrodnieniowych układu ruchu. Podaje się wówczas mieszaninę kortykosterydu ze środkiem miejscowo znieczulającym, które razem dają silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Sam zabieg wykonywany jest w sposów aseptyczny po odpowiednim przygotowaniu pola operacyjnego.

Efektów należy spodziewać się w ciągu kilku dni od podania i utrzymują się one zazwyczaj przez okres kilku tygodni, jednak dokładny czas jest zmienny osobniczo. U części pacjentów wystarczy wykonać jedno podanie leku, część pacjentów będzie wymagała serii podań. Niestety zdarzając się również pacjenci niereagujący na tego typu leczenie. Nie ma ogólnie przyjętych zasad ile iniekcji może przyjąć dana osoba, jednak ich ilość należy ograniczyć do minimum gdyż powtarzane iniekcje kortykosteroidów mogą osłabiać chrząstki stawowe oraz tkanki miękkie, prowadząc do późniejszych powikłań mechanicznych. Racjonalnym ograniczeniem jest w moim mniemaniu podanie maksywalnie 3 iniekcji, jednak ilość ta może się różnić w zależności od danego przypadku i preferencji pacjenta.
Jak każdy zabieg w medycynie, iniekcje sterydów mają swoje przeciwwskazania. Należą do nich m.in.: niewyrównana cukrzyca, miejscowe infekcje skóry, ropne zapalenie stawów, nadwrażliwość na lek, ciąża lub okres karmienia piersią.
Najczęstsze możliwe powikłania to: ból i krwiak w miejscu wkłucia, przypadkowe niezamierzone nakłucie innych sąsiednich struktur, infekcja w miejscu podania (skóry, tkanek miękkich, lub stawu), odbarwienie skóry w miejscu podania leku, brak spodziewanego efektu terapeutycznego. Szczególnym powikłaniem jest tzw. reakcja „flare”, czyli przejściowe nasilenie dolegliwości bólowych przez pierwsze kilka dni po zabiegu. Spowodowane jest to wytrącaniem sterydu pod postacią kryształów. Reakcja flare ustępuje samoistnie po kilku dniach. Objawy można złagodzić za pomocą zimnych okładów, oszczędzania i unieruchomienia kończyny oraz ewentualnych podaniem leku przeciwbólowego dostępnego bez recepty lub na receptę otrzymaną przy wizycie.
Przy iniekcji dostawowej możliwe jest podanie nowoczesnego preparatu Cingal, będącego mieszaniną triamcynolonu i kwasu hialuronowego co potęguje i wydłuża jego działanie. Preparat jest zatem preparatem złożonym kortykosterydu i wiskosuplementu. Przed podaniem należy wcześniej umówić się na wizytę gdyż lek jest trudno dostępny i sprowadzamy go od wyłącznego dystrybutora na terenie Polski, co niestety wydłuża trochę czas oczekiwania na zabieg.