Drodzy Pacjenci!
Doskonałe terapie przeciw przebarwieniom zostały jeszcze wzbogacone o 2 nowe produkty w ramach zestawu do kontynuacji terapii domowej. W A2med dysponujemy nowymi ulepszonymi zestawami o terapii depigmentacyjnej Dermamelan i Cosmelan.
Dermamelan jest obecnie uznawany za najskuteczniejszą terapię w walce w przebarwieniami. Preparat sam w sobie jest niejako następcą świetnego już i tak Cosmelanu, jednak po wzbogaceniu do dodatkowe składniki aktywne posiada on większą reaktywność i powinowactwo do komórek skóry. W ostatnim czasie firma wzbogaciła zestaw Dermamelan o 2 innowacyjne produkty do stosowania w późniejszym etapie w warunkach domowych, co dodatkowo potęguje efekty terapii. Terapia Dermamelan, jest to bardziej terapia a nie zabieg, ponieważ nie ogranicza się wyłącznie do samego zabiegu w gabinecie lekarskim, trwa około miesiąc. Efekty terapii przychodzą zazwyczaj szybko, jednak jest to uzależnione od fototypu skóry oraz od nasilenia problemu. Większości pacjentek do osiągnięcia pożądanych efektów wystarcza pojedyncza sesja. Jeśli z jakichś przyczyn efekty są niewystarczające wówczas po zastosowaniu pełnej miesięcznej terapii można przejść zabieg po raz drugi, by efekt wzmocnić i utrwalić. Czasem po miesięcznej terapii, w przypadku istotnie opornych miejsc na ograniczonych rejonach skóry przechodzimy do innych terapii np. peptydowych. Warto wspomnieć, że terapia Dermamelan stosowana jest oczywiście w leczeniu przebarwień skórnych o różnym podłożu, jednak szczególnie dobre efekty osiągane są w przypadku przebarwień na tle hormonalnym (pociążowe, polekowe) oraz posłonecznym, co w przypadku innych terapii jest problemem dość skomplikowanym, wymagającym szczególnego podejścia. Szczególnie chętnie sięgamy po ten produkt w przypadku cery tłustej i mieszanej, ponieważ dodatkowym plusem terapii Dermamelan jest hamowanie wydzielania łoju, zwężenie porów, co sprawia, że skóra przybiera szczególnego blasku i rozjaśnienia. Jest to za sprawą dodatku m.in. kwasu salicylowego, którego działanie szczególnie dobrze wpływa na skórę mieszaną, tłustą oraz z tendencją do przetłuszczania. Dodatek kwasu salicylowego jest tym niemniej jednym z głównym ograniczeń jego stosowania u pacjentek z alergią na salicylany, gdyż jego dodatek do preparatów zestawu może niestety o tych pacjentek wywoływać reakcje alergiczne. Dla takich osób dobrą alternatywą pozostaje „stary, dobry” Cosmelan, pozbawiony tego dodatku.
Jeśli chodzi o przebieg terapii, jak już wcześniej wspomniałem, jest on podzielony na dwa etapy – gabinetowy i domowy. W gabinecie lekarskim po uprzednim badaniu i zebraniu wywiadu przechodzi się do wykonania etapu gabinetowego. Po uprzednim przygotowaniu skóry roztworem odtłuszczającym i jej odkażeniu nakłada się maskę w kremie Dermamelan. Najpierw maskę nakłada się z nieco większej ilości na rejony szczególnego zainteresowania, później nakłada się równomierną warstwę preparatu na cały obszar podlegający leczeniu. Na tym właściwie kończy się etap gabinetowy. Maska utrzymywana jest na twarzy przez kilka godzin, zazwyczaj 5-10 – czas ten jest określany wcześniej przez lekarza na podstawie fototypu skóry pacjentki i całości obrazu klinicznego. Po tym czasie pacjentka sama w warunkach domowych zmywa maskę z twarzy (bądź innej okolicy poddanej zabiegowi). Rozpoczyna to drugi etap leczenia, czyli terapia wspomagająca w warunkach domowych stosowana przez pacjentkę. W nowych zestawach (stosowanych w A2med – szczegółowy ich skład podam za chwilę) pacjentka dostaje do domu zestaw 3 produktów, a jej zadaniem będzie stosowanie ich przez cały okres pozabiegowy. Jednym z nich jest dostępny już wcześniej krem depigmentacyjny Dermamelan. Poza tym w skład nowego zestawu wchodzą: krem Melan Recovery oraz krem Melan 130 + pigment control mesoprotech.
Składniki aktywne Dermamelan:
· Kwas azelainowy i kojowy hamuje syntezę tyrozynazy, kluczowego enzymu w procesie powstawania melaniny, działają antybakteryjnie, regulują wydzielanie łoju;
· α-arbutyna hamuje – syntezę tyrozynazy;
· Rumex canadensis – inhibitor tyrozynazy;
· Kompleks Tyrosinol – inhibitor tyrozynazy, hamuje syntezę melaniny;
· Wyciąg z aloesu (Aloe Barbadensis) działa kojąco, łagodzi podrażnienia, odmładza;
· Wyciąg z lukrecji działa ściągająco i przeciwbakteryjnie;
· Niacynamid posiada właściwości przeciwzapalne;
· Bisabolol działa odmładzająco;
· Etoksydiglikol działa odmładzająco, zwiększa penetrację pozostałych składników aktywnych;
· Kwas salicylowy działa antybakteryjnie;
· Witamina E – antyoksydant;
· Witamina A odmładza, zwiększa odnowę komórkową;
· Witamina C działa antyoksydacyjnie, stymuluje syntezę kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne.
Krem Melan Recovery – nowość w zestawie!!!
Zastępuje on Hydra Vital Factor K. Ma on wygodniejszą konsystencję oraz bogatszy skład, przez co preparat ma lepsze działanie nawilżające i natłuszczające, niezbędne po zabiegu.
Skład i działanie:
· wyciąg z alg morskich – hamuje mediatory zapalne przez działa łagodząco i przeciwzapalnie
· prebiotyki – wzmacniające mechanizmy obronne organizmu
· witamina B5 – blokuje migrację melaniny do keratynocytów, tym samym przeciwdziała powstawaniu przebarwień
· masło Shea – przywraca równowagę lipidową skóry
· alfa-bisabolol – koi i łagodzi podrażnioną skórę
Krem Melan 130 + pigment control – nowość w zestawie!!!
Skład i działanie:
· Mesoprotech Complex (unikalne połączenie filtrów fizycznych i chemicznych) – chroni skórę przed promieniowaniem UVA, UVB, IR, HEV
· Azelogliceryna – blokuję migrację melaniny do keratynocytów, przeciwdziałając powstawaniu przebarwień
· naturalny pigment – ujednolica i nadaje nautralny koloryt skórze
Efekty często widoczne są już po tygodniu stosowania terapii jednak nie zwalnia to od jej kontynuowania w celu utrwalenia efektu i zapobieganiu nawrotów. W bardzo opornych przypadkach konieczna bywa 3-miesięczna terapia wspomagająca samym kremem Dermamelan, bądź powtórzenie całej terapii tzw. zabiegu oraz późniejszej terapii domowej. Aczkolwiek należy dodać, że takich przypadków jest naprawdę niewiele, ponieważ preparat i kuracja same w sobie są wysoce skuteczne.
U osób o cerze szczególnie wrażliwej w pierwszych 2 dniach może dochodzić do obrzęku i dolegliwości bólowych skóry. Skóra staje się wówczas bardziej napięta i zaczerwieniona. Aby temu zapobiec można zwiększyć częstotliwość stosowania kremów nawilżających. W przypadku silnego świądu i bolesności można wówczas przyjąć lek przeciwhistaminowy np. Zyrtec czy Telfexo (na który pacjentka może otrzymać receptę podczas wizyty). W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych leki dostępne bez recepty w zupełności wystarczą. Można wówczas stosować preparatu ibuprofenu, paracetamolu, metamizolu (Pyralgina), lub ketoprofenu – leki stosujemy doustnie, unikamy aplikowania wszelkich substancji na uszkodzoną skórę, chyba że zalecenia lekarskie będą mówiły co innego. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować żadnych leków miejscowo, poza preparatami nawilżająco-natłuszczającymi. Niekiedy pomagają zimne okłady lub żel stosowany po mezoterapii (o żel należy zapytać lekarza podczas wizyty, gdyż jest on dostępny w gabinecie, a dostanie do na własną rękę może być kłopotliwe). Na sam koniec pragnę nadmienić, że opisany stan nie jest powikłaniem, jest to normalna, dość często obserwowana reakcja skóry.
Zalecenia pozabiegowe:
Najważniejszym zaleceniem jest zachowanie ciągłości terapii. Należy w tym czasie unikać ekspozycji na promienie słoneczne. Przeciwwskazane jest korzystanie z solarium, gdyż może to indukować postawania kolejnych przebarwień, oraz zakłócać leczenie już istniejących. Podczas ekspozycji na promienie słoneczne należy stosować kremy z filtrem SPF50.
Przeciwwskazania:
· alergia na kwas salicylowy, bądź inne poważne alergie skórne
· opryszczka
· leczenie pochodnymi witaminy A
· ciężkie infekcje ogólnoustrojowe
· skłonność do powstawania bliznowców
Możliwe działania niepożądane są przewidywalne i należą do umiarkowanym. Mają charakter przemijający. Do najczęstszych należą łuszczenie skóry, jej tkliwość i zaczerwienienie przez okres około 7-10 dni. U niektórych pacjentek dochodzi do przejściowego nasilenia zmian trądzikowych. W przypadku niestosowania się do zaleceń pozabiegowych może dojść do powstania nowych przebarwień skórnych lub braku powodzenia terapii już istniejących.
Cosmelan to jeden z najlepszych na rynku preparatów depigmentacyjnych. Jest to idealna alternatywa dla pacjentów uczulonych na salicylany, którzy nie mogą z tego powodu stosować terapii Dermamelan. Właściwie Cosmelan to nie preparat, ani zabieg, lecz metoda terapii, gdyż nie ogranicza się wyłącznie do zabiegu na gabinecie lekarskim – jest to proces lecznicy zapoczątkowany w gabinecie lekarskim, który pacjent kontynuuje później w warunkach domowych. Pozwala to na osiągnięcie lepszych efektów niż standardowe peelingi, z racji na złożoność terapii.
Cosmelan to preprat, który nie wykazuje działania keratolitycznego, zawiera czynniki o natychmiastowym działaniu, a dzięki swojemu składowi jest bezpieczny do tego stopnia, że może być stosowany w różnych fototypach skóry oraz o każdej porze roku. Jest to preparat szczególnie polecamy osobom z alergią na kwas salicylowy, które z racji składu, nie mogą stosować Dermamelanu.
W ostatnim czasie firma wypuściła na rynek zestawy wzbogacone o dodatkowe produkty, które potęgują działanie zabiegu i powodują, że terapia jest skuteczniejsza niż w przypadku starszych, uboższych zestawów.
Terapia Cosmelan przewidziana jest na miesiąc leczenia. Efekty widoczne są zazwyczaj już dużo wcześniej, jednak zaleca się aby mimo wszystko kontynuować terapię, w celu gwarancji i utrwalenia efektów. Jeśli po miesięcznej kuracji w dalszym ciągu pacjent uważe, że efekty mogłbyby być lepsze, to do wyboru mamy 2 wyjścia – albo kontynuować terapię domową do 3-miesięczną terapię kremem Cosmelan 2, albo powtórzyć serię leczenia tzn. zabieg gabinetowy i leczenie domowe.
Sam zabieg jest bezpieczny i nie wymaga zbytniego przygotowania. Ważne, aby w trakcie jego wykonywania skóra nie była poparzona (np. w wyniku nadmiernego opalania). Tak samo odradza się stosowanie wszelkich zabiegów laserowych bądź zabiegów z naruszeniem ciągłości skóry .ub jej podrażnieniem (np. mezoterapia mikroigłowa, peelingi).
W gabinecie lekarskim w pierwszej kolejności zbierany jest wywiad lekarski, wyklucza się ewentualne przeciwwskazania. Następnie skóra jest odpowiednio przygotowana roztworem odtłuszczającym jak i odkażającym. Następnie na skórę nakładana jest warstwa maski Cosmelan, ze szczególnym uwzględnieniem okolic bardziej dotkniętych przebarwieniami. Po nałożeniu maski pacjentka udaje się do domu. Maska utrzymywana jest na twarzy przez czas określony przez lekarza – zazwyczaj jest to 5-10 godzin, po czym pacjentka sama zmywa ją w warunkach domowych. Przez kolejny miesiąc leczenie należy już do pacjentki, ponieważ zaczął się etap leczenia domowego z użyciem środków w które została wyposażona przy wyjściu z gabinetu. Jak już wspomniałem wcześniej firma wypuściła na rynek nowe, udoskonalone zestawy Cosmelan. W A2med używamy wyłącznie nowych ulepszonych zestawów.
Skład produktu Cosmelan wchodzą:
kwas kojowy
kwas fitowy
arbutyna
palmitynian retinolu
witaminy A,C, E
tyrosinol
W skład zestawu domowego wchodzą:
krem depigmentacyjny Cosmelan 1
Melan Recevory – nowość!!!
Melan 130 + pigment control – nowość!!!
Krem Melan Recovery – nowość w zestawie!!!
Zastępuje on Hydra Vital Factor K. Ma on wygodniejszą konsystencję oraz bogatszy skład, przez co preparat ma lepsze działanie nawilżające i natłuszczające, niezbędne po zabiegu.
Skład i działanie:
wyciąg z alg morskich – hamuje mediatory zapalne przez działa łagodząco i przeciwzapalnie
prebiotyki – wzmacniające mechanizmy obronne organizmu
witamina B5 – blokuje migrację melaniny do keratynocytów, tym samym przeciwdziała powstawaniu przebarwień
masło Shea – przywraca równowagę lipidową skóry
alfa-bisabolol – koi i łagodzi podrażnioną skórę
Krem Melan 130 + pigment control – nowość w zestawie!!!
Skład i działanie:
Mesoprotech Complex (unikalne połączenie filtrow fizycznych i chemicznych) – chroni skórę przed promieniowaniem UVA, UVB, IR, HEV
Azelogliceryna – blokuję migrację melaniny do keratynocytów, przeciwdziałając powstawaniu przebarwień
naturalny pigment – ujednolica i nadaje nauralny koloryt skórze
Na 2 dzień po zabiegu często występuje zaczerwienie, świąd, pieczenie i łuszczenie naskórka. Nie jest to powikłanie, tylko naturalna, często obserwowana reakcja organizmu na zabieg. Poradzić sobie z tym można częstszym stosowaniem kremów nawilżających, ewentualnie żelu stosowanego po mezoterapii w celu złagodzenia skóry (proszę pytać w gabinecie, gdyż może być problem z dostępnością na własną rękę). Świąd i ból zazwyczaj dobrze reagują na leki dostępne bez recepty, aczkolwiek pacjentki często podczas wizyty otrzymują nieco silniejsze leki, gdyby takie były potrzebne.
Przeciwwskazania:
poważne alergie skórne
opryszczka
leczenie pochodnymi witaminy A
ciężkie infekcje ogólnoustrojowe
skłonność do powstawania bliznowców
Zalecenia pozabiegowe:
Najważniejszym zaleceniem jest zachowanie ciągłości terapii. Należy w tym czasie unikać ekspozycji na promienie słoneczne. Przeciwwskazane jest korzystanie z solarium, gdyż może to indukować postawania kolejnych przebarwień, oraz zakłócać leczenie już istniejących. Podczas ekspozycji na promienie słoneczne należy stosować kremy z filtrem SPF50.
Możliwe działania niepożądane są przewidywalne i należą do umiarkowanym. Mają chgarakter przemijający. Do najczęstszych należą łuszczenie skóry, jej tkliwość i zaczerwienienie przez okres około 7-10 dni. U niektórych pacjentek dochodzi do przejściowego nasilenia zmian trądzikowych. W przypadku niestosowania się do zaleceń pozabiegowych może dojść do powstania nowych przebarwień skórnych lub braku powodzenia terapii już istniejących.