Łysienie, zwłaszcza typu androgenowego, jest procesem postępującym w czasie. W chwili obecnej leczenie obejmuje szereg procedur różniących się inwazyjnością. Najmniej inwazyjnym jest stosowanie szerokiej gamy dermokosmetyków, często mało- lub nieskutecznych. Przyjmowanie leków doustnych obejmuje szereg możliwych skutków ubocznych farmakoterapii. W ostateczności pacjentowi pozostaje przeszczep włosów. Przed poddaniem się tej procedurze możliwe jest jednak leczenie miejscowe za pomocą autologicznego osocza bogatopłytkowego (PRP), czy specjalistycznych środków do mezoterapii igłowej lub mikroigłowej. Obie metody są uznane i stosowane we współczesnej medycynie.

Leczenie łysienia

Sam zabieg mezoterapii polega na podaniu cienką igłą preparatu leczniczego w zmienioną okolicę, wykonując nakłucia w odstępach kilku milimetrowych. Igły wykorzystywanie przy zabiegu należą do najcieńszych na rynku co znacząco wpływa na zniwelowanie doznań bólowych. Jako, że jest to zabieg małoinwazyjny, wąski jest zakres przeciwwskazań do jego wykonania. Należą do nich: ciąża, aktywna choroba nowotworowa, aktywna infekcja w miejscu podania preparatu, bądź alergia na substancje w nim zawarte.

Autologiczne osocze bogatopłytkowe jest preparatem wysokoskutecznym, pozyskiwanym z własnej krwi pacjenta pobranej do dedykowanego zestawu i poddanej odpowiedniej preparatyce. Uzyskane i podane w ten sposób płytki krwi, po kontakcie z tkankami pacjenta uwalniają szereg czynników wzrostu, wpływających pozytywnie na ukrwienie tkanki i stymulujących proces namnażania komórek, tym samym poprawiając jakość i wpływając na porost nowych włosów. Ponadto w związku z tym, że jest to preparat pozyskiwany z własnej krwi pacjenta, wyeliminowane jest ryzyko reakcji uczuleniowych i zabieg można w bezpieczny sposów polecić alergikom.

Specjalistyczne gotowe preparaty stosowanie w leczeniu wypadania włosów należą do najwyższej jakości na rynku medycznym. Należą do nich:

Dr Cyj Hair Filler – uchodzący obecnie za jeden z najlepszych preparatów dedykowanych do mezoterapii łysienia. Nagrodzony Perłą Dermatologii Estetycznej 2017.

Haircare Revitacare – preparat stworzony specjalnie do problemów skóry owłosionej głowy spowodowanych tendencją do łupieżu czy ciążą

W celu odniesienia największej korzyści zabiegi polecane są w seriach składających się z minimum 4 zabiegów w odstępach 2-tygodniowych.

W przypadkach szczególnie opornych na leczenie jako jedni z niewielu wykorzystujemy preparatu cyklosporyny.

 

Prowadzimy również wysoce spersonalizowaną terapię łysienia plackowatego, opartą na łączeniu wielu uzupełniających się wzajemnie procedur. W skład tej terapii wchodzi mezoterapia igłowa i mikroigłowa oraz leczenie miejscowe m.in. inhibitorami kalcyneuryny oraz zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego. Dodatkowo leczenie wspomagane jest podażą doustną i niekiedy dożylną odpowiednich suplementów i leków. W znaczącej grupie pacjentów udaje się z ten sposób uzyskać remisję choroby i czasem częściowe (rzadko całkowite) cofnięcie jej skutków.