Nici hialuronowe to nowoczesna technika małoinwazyjnego liftingu twarzy oraz innych okolic ciała. Zabieg polega na podaniu specjalną tępo zakończoną kaniulą liniowych depozytów kwasu hialuronowego wzdłuż naturalnych wektorów napięcia skóry. W miejscu podania kwasu hialuronowego dochodzi do nagromadzenia wody wiązanej przez jego cząsteczki, aby następnie spowodować efekt wolumetryczny oraz liftingujący wzdłuż naturalnych linii i krzywizn skóry. Preparat podaje się w zależności od miejsca – w warstwę śródskórną, bądź na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej. Jako efekt krótkoterminowy dominuje tutaj efekt wolumetryczny wywołany przez wiązanie cząsteczek wody przez podany kwas hialuronowy. Natomiast na tym nie kończy się działanie nici hialuronowych. Miejscowe liniowe podanie kwasu stwarza idealne środowisko do naturalnej odbudowy włókien kolagenowych. Wystymulowane fibrobrasty, czyli komórki skóry odpowiedzialne m.in. za produkcję białek potrzebnych do utrzymania skóry elastycznej i sprężystej, zaczynają produkować zwiększoną ilość kolagenu, co w efekcie poprawia stan skóry utrzymując i wzmacniając efekt liftingujący. Dodatkowym działaniem kwasu hialuronowego jest przeciwdziałanie efektom wolnych rodników tlenowych odpowiedzialnych w znaczny sposób za starzenie skóry.
Sam zabieg nie należy do zbytnio uciążliwych. W znieczuleniu miejscowym lekarz wprowadza specjalną tępo zakończoną kaniulę, która minimalizuje ryzyko powikłań. Kaniula wprowadzana jest od miejsca wkłucia wzdłuż naturalnych linii napięcia skóry do miejsca docelowego, w którym chcielibyśmy rozpocząć naszą nić hialuronową. Następnie wycofując kaniulę techniką wsteczną podawana jest linia kwasu, która utworzy naszą „nić”. Następnie techniką wachlarzową, z tego samego miejsca wkłucia umiejscawianych jest jeszcze kilka takich depozytów, które wspólnie stworzą wektor działania sił napinających i liftingujących skórę. W zależności od rozległości zabiegu punktów wejścia może być więcej, aby prawidłowo umiejscowić depozyty hialuronianu. Po zabiegu pacjent wraca do domu. Jedynym ograniczeniem jest zakaz zbytniego przegrzewania tzn. korzystania z sauny, solarium, czy długich gorących kąpieli – skraca to znacząco efekty zabiegu oraz zwiększa ryzyko powstania sińców i obrzęków. Ponadto w dniu zabiegu oraz dzień po należy powstrzymać się od spożywania większej ilości alkoholu, ponieważ zwiększa on tendencję do siniaczenia.
Wskazania:
· modelowanie konturu twarzy
· lifting linii żuchwy tzw. „chomików”
· podniesienie brwi
· podniesienie kącików ust
· poprawa napięcia skóry policzków
· lifting innych okolic w zależności od wskazań
Efekty zabiegu widoczne są w dość krótkim czasie, ale należy pamiętać że pełnego efektu możemy spodziewać się dopiero po kilku miesiącach, jak komórki skóry wytworzą prawidłowe włókna kolagenu, które będą spełniały swoją docelową rolę. Początkowe efekty spowodowane są obecnością samego depozytu kwasu oraz wody przez niego związanej. Później jak kwas się wchłania (a właściwie to jest rozkładany przez tkankową hialuronidazę), jego miejsce zajmuje kolagen. Należy pamiętać, że sam kolagen również nie pozostanie w skórze wiecznie i podlega on takim samym procesom rozkładu co nasz pierwotny, niewystymulowany kolagen. Można przyjąć, że efekty zabiegu utrzymują się średnio 12 miesięcy. Sam zabieg może być powtarzany wielokrotnie.
Przeciwwskazania:
· miejscowe infekcje skóry
· zły stan uzębienia oraz zapalenie migdałków (paciorkowce obecne w dużej ilości w jamie ustnej w takich przypadkach mogą powodować reakcje krzyżowe z kwasem)
· ciężkie ogólnoustrojowe infekcje
· niewyrównane choroby autoimmunologiczne
· skłonność do tworzenia bliznowców
· aktywna choroba nowotworowa
· ciąża i okres karmienia piersią
· niewyrównana cukrzyca
Możliwe powikłania:
· reakcja alergiczna
· krwiaki i sińce
· miejscowe infekcje skóry i tkanki podskórnej
· uszkodzenie struktur naczyniowych i ich następstwa
· uszkodzenie struktur nerwowych i ich następstwa
· niepożądany efekt kosmetyczny, w stosunku do oczekiwań
· zastoje chłonki jako powikłanie odległe