Nadpotliwość, zwłaszcza pach, dłoni i stóp, jest częstym i uciążliwym dla pacjenta problemem. Niejednokrotnie powoduje poczucie zażenowania w sytuacjach publicznych, wymusza specjalnie dobieranie kolorów odzieży, czy czasem nawet utrudnia codzienne czynności jak chociażby prowadzenie samochodu. Szeroka gama dostępnych na rynku antyperspirantów okazuje się często w tych przypadkach nieskuteczna i należy wówczas sięgnąć po bardziej skuteczne metody walki z problemem. Czasem w przypadku wątpliwości co do rozpoznania i miejsc szczególnie dotkniętych chorobą wykonuje się test Minora (jodynowo-skrobiowy), który precyzyjnie określa nam te rejony.
W A2med oferujemy Państwu leczenie nadpotliwości błyskawiczną metodą ostrzykiwania toksyną botulinową Azzalure, stosowaną z powodzeniem w wielu innych wskazaniach jak medycyna estetyczna, czy neurologia. Zabieg jest szczególnie polecany w przypadku nadpotliwości pach, dłoni i stóp. Polega on na ostrzyknięciu preparatem Azzalure miejsc dotkniętych problemem. Zabieg jest mało bolesny z uwagi na rozmiary używanej igły i często nie wymaga znieczulenia. Na życzenie pacjenta, zwłaszcza u osób z niskim progiem bólu, można wykonać wcześniej znieczulenie miejscowe za pomocą kremu z lidokainą, co dodatkowo zredukuje nieprzyjemne doznania. Sam zabieg trwa około 15-30 minut. Praktycznie od razu po nim pacjent może powrócić do swoich codziennych czynności. Pierwsze efekty widoczne są w przeciągu pierwszych dni po zabiegu. Pełnego efektu leczniczego spodziewany się około 2 tygodnie po zabiegu, kiedy to proponujemy pacjentowi wizytę kontrolną celem oceny doszczętności i zadowolenia z leczenia oraz czy nie trzeba wykonać dodatkowego zabiegu w miejscach szczególnie opornych. Efekt zabiegu utrzymuje się zazwyczaj kilka miesięcy, jednak dokładny czas ich trwania jest zmienny osobniczo i może się różnić u innych osób, pomimo podania takiej samej dawki, tego samego preparatu. Po ich ustaniu zabieg można powtórzyć.

Leczenie nadpotliwości preparatem Azzalure jak każdy zabieg medyczny ma swoje wskazania, przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane, efekty uboczne i powikłania opisane poniżej.

Wskazania:
– nadmierna potliwość pach
– nadmierna potliwość dłoni
– nadmierna potliwość stóp

Przeciwwskazania:
– stwierdzona nadwrażliwość na preparat (toksyna botulinowa, albuminy ludzkie)
– choroby układu nerwowego np. Zespół Lamberta-Eatona, miastenia, stwardnienie zanikowe boczne
– aktywne choroby nowotworowe (ryzyko rozwinięcia paraneoplastycznej postaci zespołu Lamberta-Eatona)
– ciąża lub okres karmienia piersią
– aktywna infekcja skóry w proponowanych miejscach wkłuć
– stosowanie leków obniżających napięcie mięśniowe w chwili zabiegu lub w poprzedzającym tygodniu

Działania niepożądane/efekty uboczne/możliwe powikłania:
– reakcja uczuleniowa
– brak spodziewanego efektu leczniczego
– miejscowa tkliwość, zaczerwienienie czy obrzęk w miejscach tkłucia
– drobne siniaki w miejscach wkłucia
– miejscowa infekcja skóry
– efekt zwiotczenia mięśni w okolicy zabiegu (utrzymujący się czasem do 6 tygodni)

Postępowanie po zabiegu:
– codzienna dokładna higiena
– unikanie stosowania silnych preparatów kosmetycznych
– w przypadku dolegliwości bólowych stosowanie dostępnych leków przeciwbólowych (z wyłączeniem Aspiryny)
– unikanie rozmasowywania i ugniatania miejsca poddanego zabiegowi przez 24 godziny
– kontrola około 2-3 tygodnie po zabiegu