Drogie Panie,
Większość z Was pewnie kiedyś zastanawiała się nad niesprawiedliwością tego świata – mianowicie cellulitem i dlaczego dotyka on głównie kobiety, a nie mężczyzn. Na podstawie wykonywanych ostatnio prac z wykorzystanie technik NMR uzyskaliśmy na to odpowiedź. Wbre pozorom nie twki ona wyłącznie hormonach, a głównie w anatomii, a właściwie to histologii tkanki podskórnej. Posiada ona mianowicie przegrody łącznotkankowe oddzielające od siebie pakiety tkanki tłuszczowej. U mężczyzn są one usytuowane z skośnie i równolegle do skóry. U kobiet ich przebieg jest prostopadły co w efekcie powoduje większą tendencję do rozwoju cellulitu (specjalnie nie używam nazwy cellulitisu, ponieważ ten drugi to jednostka chorobowa – zapalenie tkanki łącznej). Przegrody te u kobiet tworzą zatem pionowo przebiegające pakiety adipocytów (komórek tłuszczowych) i nazywane są brodawkami tłuszczowymi. Gdy w takim przedziale dochodzi to wzrostu ciśnienia, czy to spowodowane powiększeniem się adipocytów (po ludzku – przytyciem), czy zatrzymanie wody na tle hormonalnym, to wówczas brodawka tłuszczowa wywiera ucisk i wbija się w nią, powodując scieńczenie skóru w tym miejscu, co jest dodatkowym czynnikiem postawania nieestetycznych zmian skóry. Ta niekorzystna histologia wraz z kobiecą gospodarką hormonalną skutkują niestety rozwojem cellulitu, wbrew pozorom, nawet o szczupłuch, czy wręcz chudych pacjentek. Ale nie znaczy to, że jesteście do końca życia skazane na rozwijający się w oczach cellulit. Istnieje szereg zabiegów, mających na celu usprawnienie przepływu limfy, redukcji tkanki tłuszczowej oraz rozbiciu tych nieszczęsnych przegród leżących u podstawy problemu.
Istnieje wiele sposobów leczenia cellulitu, różnią się one skutecznością czy inwazyjnością, począwszy od szerokiej gamy kosmeceutyków czy masaży limfatycznych, przez karboksyterapię i radiofrekwencję oraz pokrewne im zabiegi, po zabiegi bardziej inwazyjne czyli opierające się na technikach iniekcyjnych.
W A2med cellulit leczymy za pomocą specjalnych preparatów, wykorzystywanych niekiedy również w lipolizie iniekcyjnej. Podajemy je albo drogą mezoterapii igłowej, bądź techniką wachlarzową za pomocą kaniuli. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i do tej pory nie mieliśmy pacjentki która zrezygnowała w trakcie z uwagi na dolegliwości bólowe.
Najchętniej wykorzystywanym przez nas do tego preparatem jest Revital Celluform firmy Croma, głównie z uwagi na jego objętość, wydajność i efekty jakich możemy się po nim spodziewać. Niekiedy sięgamy również po preparaty jak Dermaheal LL lub inne w zależności od wskazań u danej pacjentki.
Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, aczkolwiek na dzień zabiegu i dzień po proponuję nie planować dużych wydarzeń z uwagi na towarzyszące w tych dniach świąd i dolegliwości bólowe porównywalne do zakwasów. W dniu zabiegu oraz w przeddzień należy unikać większych dawek alkoholu, oraz środków upośledzających krzepnięcie np. Aspirin. Zabiegu nie należy również wykonywać podczas ciężkich ogólnoustrojowych infekcji, czy miejscowych chorób skóry w miejscu zabiegu. Po znieczuleniu pacjentki, odkażeniu pola operacyjnego wykonuje się zabieg, czy;i podanie preparatu drogą mezoterapii igłowę, bądź z użyciem techniki wachlarzowej z użyciem kaniuli – co u danej pacjentki sprawdzi się bardziej oceni lekarz podczas badania wstępnego. Zabieg kończy ponowne odkażenie łagodnym antyseptykiem oraz nałożenie specjalnego żelu mającego za zadanie złagodzić stan skóry oraz zmniejszyć tendencje do tworzenia się siniaków, aczkolwiek tych mało kiedy udaje się zupełnie uniknąć. Do domu pacjentka zostaje wyposażona w lek przeciwświądowy oraz przeciwbólowy w razie ich wystąpienia, ale większość pacjentek z nich nie korzysta. Odnośnie kosztów zabiegu, ostateczna wycena możliwa jest dopiero po zbadaniu pacjentki i oszacowaniu ilości potrzebnego preparatu. Ceny poszczególnych preparatów można znaleźć w zakładce „Cennik” pod hasłem lipoliza iniekcyjna.