W A2med prowadzimy leczenie bruksizmy powtarzanymi iniekcjami toksyny botulinowej w mięśnie żwacze. Choroba sama w sobie ma często podłoże psychogenne, bądź rozwija się na podłożu wad zgryzu. Polega na zgrzytaniu zębami i zaciskaniu szczęk, głównie w nocy i sytuacjach zwiększonego napięcia emocjonalnego lub wysiłku intelektualnego. Nieleczony bruksizm prowadzi do ścierania szkliwa zębów, ich ubytków oraz w konsekwencji do bezzębia lub zwyrodniej stawów szczękowo-żuchwowych, co objawia się ich bólem, głównie w godzinach porannych.

Leczenie za pomocą toksyny botulinowej jest niezmiernie proste i nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Wykonuje się iniekcje odpowiednio obliczonych dawek toksyny botulinowej w mięśnie żwacze po obu stronach żuchwy, co prowadzi do ich osłabienia i w konsekwencji do znacznej redukcji bądź całkowitej eliminacji nieprzyjemnych objawów choroby. Sam zabieg trwa ok. 15 minut, do 30 minut wraz z zapoznaniem się i wypełnieniem dokumentacji medycznej, natomiast bezpośrednio po zabiegu pacjent powraca do swoich codziennych czynności. Jak widać sam zabieg możliwy jest do wykonania podczas standardowej przerwy na lunch w pracy. Iniekcje powtarza się średnio co 3-4 miesiące, gdyż tyle trwa efekt podanej toksyny botulinowej. Po 2 latach chorobę można praktycznie uznać za wyleczoną. Dodatkowym efektem ubocznym terapii, bardzo lubianym przez pacjentki płci żeńskiej, jest wyszczuplenie dolnego piętra twarzy, w efekcie zmniejszenia masy żwaczy, co nadaje twarzy bardzo pożądany kobiecy kształt. Mężczyźni nie muszą się raczej bać tego efektu, gdyż sama masa mięśni większa niż u kobiet niejako chroni ich przed nadmiernym wyszczupleniem linii żuchwy.

Przeciwwskazania do zabiegu są identyczne jak w przypadku wszystkich innych wskazań do podania toksyny botulinowej. W celu zapoznania się z kosztami zabiegu zapraszam do działu „Cennik”