Iniekcje z kwasu hialuronowego to obok toksyny botulinowej najczęściej wykonywany rodzaj zabiegów medycyny estetycznej. W skrócie jego działanie można porównać to tymczasowego „implantu”, który umieszcza się za pomocą igły lub tępo zakończonej kaniuli w odpowiednich warstwach skóry w celu wyrównania zmarszczek, korekcji kształtu twarzy czy ust. Do każdej z tych okolic używany jest nieco inny preparat o odpowiedniej gęstości, aby mógł on spełniać swoją rolę. Czasami podczas jednego zabiegu używa się kilku różnych rodzajów kwasu, aby osiągnąć założony efekt kosmetyczny. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym za pomocą kremu z lidokainą, a w przypadku ust możliwe jest także wykonanie blokady dentystycznej. Dodatkowy efekt przeciwbólowy podczas zabiegu wywiera dodana do produktów lidokaina.

Efekt zabiegu widoczny jest już po jego wykonaniu, jednak efekt końcowy możliwy jest do oceny dopiero po kilku dniach kiedy to zejdzie obrzęk tkanek spowodowany samym zabiegiem. Czas trwania efektu kosmetycznego zależny jest od wielu czynników, jak m.in. jakość użytego preparatu, czy osobniczej zmienności pacjenta (u jednych kwas hialuronowy rozkładany jest znacznie szybciej niż u innych, niezależnie od techniki sieciowania kwasu). Można przyjąć z dużym uproszczeniem, że gęstszy kwas (o ograniczonym zastosowaniu) lub o lepszej technice obróbki utrzyma się dłużej niż produkt niskopółkowy.

 

Juvederm – klasa sama w sobie… Jeden z najczęściej używanych preparatów przez ludzi ceniących dobrą jakość preparatu. Stale rozwijająca się gama produktów tylko wzbogaca podtfolio o kolejne narzędzia do walki z oznakami starzenia. Linia Juvederm należy do światowej marki Allergan mającej w swojej ofercie m.in. preparaty jak Botox, Kybella, Latisse, Natrelle czy właśnie Juvederm – wszystkie używane w medycynie estetycznej czy chirurgii plastycznej.
Juvederm posiada 2 linie: Ultra oraz VYCROSS. Główną różnicą pomiędzy nimi jest rodzaj sieciowania kwasu. Preparaty linii Ultra doskonale układają się w tkankach, natomiast nowa linia VYCROSS to już zupełnie nowa klasa wypełniaczy. Produkty wielokrotnie odznaczane wieloma prestiżowymi nagrodami za swoje właściwości, gdyż są one zarówno bardzo plastyczne, nadając okolicyh poddawanej zabiegowi naturalnego wyglądu, jak również utrzymują się w tkankach w rekordowych ilościach czasu – nawet 18 miesięcy od podania. Warto wspomnieć, że wszystkie preparaty z linii VYCROSS stosowane przez nas mają dodatek lignokainy, co dodatkowo zmniejsza dolegliwości bólowe związane z zabiegiem. Krótko i zwięźle – Juvederm to obecnie w moim mniemaniu najwyższa półka wśród dostępnych wypełniaczy.
W A2med pracujemy na: Juvederm Ultra Smile, Juvederm Volbella, Juvederm Volift, Juvederm Voluma

 

Drugą linią wypełniaczy stosowanych w A2med jest gama produktów marki Filorga. Nic w tym dziwnego, gdyż mają one bardzo wiele wspólnego z marką Juvederm. Do ich produkcji wykorzystuje się jedno z najlepszych źródeł kwasu hialuronowego produkowanego we Francji w laboratoriach Filorga od 1978 roku. Produkty Filorga ART Filler odznaczają się wysoką plastycznością, co znacznie ułatwia jego modelowanie w celu uzyskania zamierzonego efektu. Wszystkie 4 wypełniacze z linii Filorga ART Filler oparte są na nowatorskiej technologii TRI-HYAL. Technologia to polega na wykorzystaniu 3 rodzajów kwasu hialuronowego, aby nóc w pełni czerpać z ich wspólnego działania. Wszystkie preparaty marki Filorga posiadają dodatek śródka znieczulającego, co czyni zabieg nieco bardziej komfortowym.
Wykorzystywane w A2med preparaty to: Filorga ART Filler Fine Lines, Filorga ART Filler Lips, Filorga ART Filler Universal oraz Filorga ART Filler Volume.

 

Wskazania:

– zmiana konturu twarzy
– utrata objętości poduszek tłuszczowych i związane z tym tzw.”chomiki”, bruzdy nosowo-wargowe, postarzenie rysów twarzy
– bruzdy i zmarszczki od płytkich do głębokich
– zmiana konturu i objętości ust

 

Przeciwwskazania:

– ciąża i okres karmienia piersią
– choroby autoimmunologicznie
– przyjmowanie antykoagulantów
– aktywne infekcje skórne czy trądzik w miejscu iniekcji
– uczulenie na kwas hialuronowy lub lidokainę
– skłonność do bliznowców i blizn przerosłych
– aktywna choroba nowotworowa
– niewyrównana cukrzyca
– niedawno przebyte zabiegi kosmetyczne czy laserowe w okolicach iniekcji

 

Możliwe powikłania, działania niepożądane czy efekty uboczne:

– reakcja uczuleniowa na składniki preparatu
– hiperkorekcja lub niewłaściwie umiejscowienie czy późniejsze przemieszczenie preparatu, wymagające zabiegów naprawczych
– miejscowy obrzęk, ból, zaczerwienienie przez pierwsze dni po zabiegu
– zgrubienia, ziarniniaki – zwłaszcza u osób ze skłonnościami do ich tworzenia
– krwiaki w miejscach wkłucia
– przypadkowe podanie kwasu do naczynia krwionośnego
– niezadowalający efekt kosmetyczny
– efekt Tyndalla, czyli „prześwitywanie” kwasu przez skórę, nadając jej siny kolor
– konieczność rozpuszczenia kwasu hialuronidazą z w/w powodów